Nyelvi coachok

Ki a nyelvi coach?

A nyelvi coaching és a nyelvi coach fogalma az interneten böngészve elég zavarosnak tűnhet. Mint minden fiatal műfaj a nyelvi coaching is szemeink előtt jött létre és a jelenben is formálódik. Ennek ellenére van néhány meghatározó és fontos ismérve, ami megkülönbözteti a nyelvi coachingot a hagyományos nyelvoktatástól és magánóráktól, ill. a nyelvi coachot a nyelvtanártól vagy a magántanártól.

A nyelvi coach “nyelvi edzőt” jelent.

A nyelvi coach egyszerre két szerepben van jelen a nyelvi coaching során: coachként és nyelvi szakértőként.

Szakmai értelemben nyelvi coachnak nevezzük a nagy tapasztalattal rendelkező, az üzleti idegen nyelvet jól ismerő nyelvtanár alapvégzettségű coachokat, akik a coaching ülések alkalmával igény szerint idegennyelvi és kommunikációs készségek fejlesztésével, esetleges gátlások oldásával is foglalkoznak. Gyakran különböző konkrét kommunikációs helyzetekre (pl.: prezentáció, cégbemutatás, állásinterjú, tárgyalás, konferencia, nyelvvizsga) megoldásközpontú módon, gyakorlatorientáltan készítik fel ügyfeleiket. A nyelvi coachokra jellemző, hogy a nyelv iránti tudatosságuknak köszönhetően érzékenyebbek a coaching ülés alkalmával elhangzó nyelvi jelekre, megfogalmazásokra, árnyalatokra, ismétlésekre stb. A nyelvi coaching során alkalmazott nyelvi fejlesztés illetve life vagy business coaching aránya az ügyfél igényétől függ, és akár ülésről-ülésre változhat.

A coaching ülés általában idegen nyelven zajlik, de alacsonyabb nyelvi szinten, vagy személyesebb jellegű téma esetén az anyanyelven is történhet.

A nyelvi coach bátorító, támogató, tudatosító partner a folyamatban, ill. nyelvi szakértő is egyben, aki megfelelő nyelvi inputot ad, és coaching típusú visszajelzésekkel él.

A Yes You Can Training& Coaching Kft. nyelvi coachai megfelelnek az alábbi kritériumoknak:

  1. A nyelvi coachok nyelvtanári diplomával és több éves nyelvtanítási (beleértve az üzleti nyelv oktatását is ) gyakorlattal rendelkeznek.
  2. Emellett coach végzettséget is szereztek, így a nyelvi fejlesztésben felhasználják a coaching elemeit és eszközeit.
  3. A nyelvi coaching ülések során a nemzetközi coach kompetenciák (ICF) szerint dolgoznak.
  4. A nyelvi fejlesztésben maximálisan az ügyfél igényeire és motivációjára építenek, melyeket strukturált feltáró kérdések segítségével állapítanak meg.
  5. Hagyományos visszajelzések helyett motiváló, coaching stílusú (norma-tény-hatásra épülő) visszajelzésekkel élnek.
  6. Meghatározott számú alkalomból álló (3-8 alkalom) folyamatot vezetnek le egy-egy konkrét nyelvi cél elérése érdekében.
  7. A nyelvi coaching ülések során folyamatosan méréseket alkalmaznak a cél, az akcióterv és fejlődés megállapításának céljából 

Miben különbözik a nyelvi coach a nyelvtanártól?

A nyelvi coach tudatosan a coachee motivációjára épít a coachee által kitűzött célt szem előtt tartva. Strukturáltan felépített kérdései és különböző coaching módszerek segítségével dinamikusan haladnak a coachee célja felé.

Gyakran a jó nyelvtanárok ösztönösen is coachként működhetnek, de egy tipikus nyelvórán mégis általában a tanár dominál, a hallgató pedig többnyire “hallgat” . A beszédközpontú órák ennél természetesen hatékonyabbak, de azok is egy tanár, tankönyv vagy a nyelviskola által megválasztott témára épülnek, ami nem feltétlenül felel meg mindenki igényeinek.

A nyelvi coaching ezzel szemben egy nem túl távoli nyelvi akcióra készít fel (prezentáció, állásinterjú, konferencia, tárgyalás, nyelvvizsga stb.) – ezért a nyelvi coaching ülés alkalmával a nyelvi coach nem rendelkezik klasszikus óratervvel, hanem a coachee igényeinek és céljainak megfelelően egyedi igényre szabja az ülés tartalmát, ezért egy-egy nyelvi coaching alkalmával nagyon meglepő és különleges gondolatok, felfedezések születhetnek , melyek a motiváltságnak köszönhetően dinamikus nyelvi fejlődést is maguk után vonnak. A coachee nem egy passzív hallgató, hanem aktív részese a saját fejlődésének. A nyelvi coach tudatos kérdései által a coachee magától jön rá a megoldásokra, saját hibáit könnyebben észreveszi és korrigálja, miközben nyelvi önbizalma erősödik.

 

Mi a nyelvi coach módszere?

A nyelvi coaching folyamat során a nyelvi coach kérdései segítségével a coachee

- felméri aktuális helyzetét, kompetenciáját,
- megfogalmazza és kitűzi a konkrét célt,
- saját akciótervet dolgoz ki céljai elérése érdekében,
- további kérdések által feltérképezi saját erősségeit, erőforrásait,
- majd konkrét lépéseket határoz meg.

 

A nyelvi coaching „legbeszédesebb” eredménye az, hogy a résztvevők kiemelkedően magas arányban járnak sikerrel nyelvi céljaik megvalósításában. Ezek az eredmények leginkább sikeres nyelvvizsga bizonyítványokban, sikeres interjúkban és prezentációkban mérhetők.